STM32F103RBH6 IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64BGA STMicroelectronics
Sanhuang electronics (Hong Kong) Co., Limited
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : STMicroelectronics
Model Number : STM32F103RBH6
MOQ : 1
Price : Based on current price
Payment Terms : T/T
Supply Ability : In stock
Delivery Time : 3-5 work days
Packaging Details : anti-static bag & cardboard box
Core Processor : ARM® Cortex®-M3
Core Size : 32-Bit Single-Core
Speed : 72MHz
Connectivity : CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Peripherals : DMA, Motor Control PWM, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O : 51
Program Memory Size : 128KB (128K x 8)
Program Memory Type : FLASH
EEPROM Size : -
RAM Size : 20K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2V ~ 3.6V
Data Converters : A/D 16x12b
Oscillator Type : Internal
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type : Surface Mount
Package / Case : 64-TFBGA
Supplier Device Package : 64-TFBGA (5x5)
Contact Now
Product Details
Features
■ Core: ARM 32-bit Cortex™-M3 CPU
– 72 MHz, 90 DMIPS with 1.25 DMIPS/MHz
– Single-cycle multiplication and hardware division
– Nested interrupt controller with 43 maskable interrupt channels
– Interrupt processing (down to 6 CPU cycles) with tail chaining
■ Memories
– 32-to-128 Kbytes of Flash memory
– 6-to-20 Kbytes of SRAM
■ Clock, reset and supply management
– 2.0 to 3.6 V application supply and I/Os
– POR, PDR, and programmable voltage detector (PVD)
– 4-to-16 MHz quartz oscillator
– Internal 8 MHz factory-trimmed RC
– Internal 32 kHz RC
– PLL for CPU clock
– Dedicated 32 kHz oscillator for RTC with calibration
■ Low power
– Sleep, Stop and Standby modes
– VBAT supply for RTC and backup registers
■ 2 x 12-bit, 1 µs A/D converters (16-channel)
– Conversion range: 0 to 3.6 V
– Dual-sample and hold capability
– Synchronizable with advanced control timer
– Temperature sensor
■ DMA
– 7-channel DMA controller
– Peripherals supported: timers, ADC, SPIs, I2Cs and USARTs
Specifications
Attribute Attribute Value
Manufacturer STMicroelectronics
Product Category Microcontrollers
Series STM32 F1
Packaging Tray
Unit-Weight 0.006004 oz
Mounting-Style SMD/SMT
Tradename STM32
Package-Case 64-TFBGA
Supplier-Device-Package 64-BGA (5x5)
Number-of-I-O 51 I/O
Speed 72MHz
EEPROM-Size -
Core-Processor ARMR CortexR-M3
RAM-Size 20K x 8
Program Memory FLASH
Connectivity CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART, USB
Core-Size 32-Bit
Data-Converters A/D 16x12b
Oscillator-Type Internal
Maximum Operating Temperature + 85 C
Operating temperature range - 40 C
Operating-Supply-Voltage 2 V to 3.6 V
Interface-Type CAN I2C SPI USART USB
Core ARM Cortex M3
Processor-Series ARM Cortex-M
Data-Bus-Width 32 bit
Supply-Voltage-Max 3.6 V
Supply-Voltage-Min 2 V
Package-Case BGA-64
Maximum-Clock-Frequency 72 MHz
Number-of-ADC-Channels 16 ADC Channels
Input/output 51 I/O
Data-RAM-Size 20 kB
Number-of-Timers-Counters 3 Timer
ADC-Resolution 12 bit
Data-RAM-Type SRAM
Descriptions
ARM? Cortex?-M3 STM32F1 Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-BGA (5x5)
MCU 32-bit ARM Cortex M3 RISC 128KB Flash 2.5V/3.3V 64-Pin TFBGA Tray
ARM Microcontrollers - MCU 32BIT Cortex M3 M3 72MHz 64pins